background

Wyjazdy na narty

Najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Europie!
image1 image2 image3 image4 image5 image6

Zasady panujące na stoku

Zasady na stoku narciarskimNarciarstwo to wspaniały sport dla całej rodziny, który umożliwia aktywne spędzanie zimowych dni i świetną zabawę. Jednakże jak w każdej aktywności należy być ostrożnym i stosować się do pewnych zasad, by móc bez przeszkód cieszyć się zimowym szaleństwem.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że stok nie należy do nas i korzystają z niego także inni użytkownicy. Warto nauczyć się panowania nad szybkością, hamowania i wywracania się, tak by w razie potrzeby uniknąć bolesnego starcia czy też nie zrobić niechcący komuś krzywdy.

Trzeba także być czujnym, zwracać uwagę na wszystko co znajduje się niżej, i wyprzedzać spokojnie wcześniej się do tego przygotowując. Jeśli z konieczności trzeba będzie zatrzymać się na stoku warto ustawić się gdzieś z boku i przed wystartowaniem rozejrzeć się, czy ktoś nie jedzie z góry w naszym kierunku. Groźne może być bowiem krzyżowanie się torów jazdy, ponieważ często dochodzi wtedy do wypadków.

Gdy z jakichś powodów chce się wejść w górę po stoku trzeba pamiętać, by robić to na uboczu. Zawsze należy mieć na względzie nie tylko własne bezpieczeństwo, ale i innych użytkowników korzystających ze zjazdów. Gdy zaś zdarzy się jakiś wypadek obowiązkiem każdego jest udzielenie pomocy, zwłaszcza, gdy coś dzieje się blisko oraz w razie konieczności podać swoje dane osobowe, zwłaszcza gdy jest się świadkiem wypadku.

Na stoku istotne są także znaki, które informują o tym jak się poruszać, czy stok zakręca lub też czy znajdują się na nim muldy. Początkujący narciarze powinni wybierać stoki o niskim poziomie trudności. Warto także uważać na tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami, bowiem zazwyczaj to oni nieświadomie stanowią zagrożenie na stoku, zwłaszcza, gdy nie stosują się do zasad.

Warto być także ostrożnym w przypadku tych narciarzy, którzy jeżdżą brawurowo i samemu również nie stwarzać zagrożenia. Informacją dość istotną jest niewątpliwie ta, ze w przypadku przestrzegania zasad panujących na stoku za wypadki odpowiada organizator stoku lub jego właściciel.

Autor: Anna Złociszewska

2020 - zjazdowo.pl - Pozostając na stronie zgadzasz się nie wykorzystywanie plików Cookies.