background

Wyjazdy na narty

Najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Europie!
image1 image2 image3 image4 image5 image6

Sprzęt narciarski - nowy czy z wypożyczalni?

sprzęt narciarskiKiedy dojdziemy już do wniosku, że narty to sport dla nas, stajemy przed dylematem jaki sprzęt narciarski kupić, gdzie go kupić i czy wszystko musimy mieć swoje, bo może warto coś wypożyczyć? Przeanalizujmy wszystkie za i przeciw - który sprzęt narciarski wybrać, nowy czy używany?

Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, na początek spróbujmy określić ile czasu mamy zamiar poświecić na nasze nowe hobby. Jeśli to ma być jeden, dwa wyjazdy w roku nie ma potrzeby inwestować w sprzęt, bo kwota jest niemała, około 2000  - 2500 zł a jeśli praktycznie przez cały rok będzie on leżał i się kurzył to powiedzmy sobie szczerze - szkoda naszych pieniędzy i poprzestańmy na wypożyczeniu tego co niezbędne.

 

Kiedy już określimy częstotliwość naszych wyjazdów musimy pamiętać, że wypożyczenie sprzętu to koszt rzędu 30-50 zł.

Z drugiej strony jeśli już spróbowaliśmy jazdy na nartach i okazało się, że to jest to co sprawia nam radość, dodatkowo możemy praktycznie co weekend wybrać się, żeby pojeździć to możemy zaczynać kompletowanie sprzętu.

Przy zakupie nart musimy pamiętać, że tu niezwykle ważne są dwie rzeczy wzrost i waga

Dla osób zaczynających swoją przygodę z nartami odpowiednie będą te sięgające do brody, ale jeśli nasza waga jest dość wysoka to i narty powinny być dłuższe. Zresztą przy ich wyborze warto skorzystać z pomocy profesjonalistów w sklepie ze sprzętem narciarskim.

Następne na liście są buty i tu znowu można, a nawet trzeba zdać się na pomoc specjalistów, którzy z pewnością pomogą nam dobrać odpowiednie dla nas buty.

Razem z butami kupujemy zapięcia, które trzeba dostosować do swoich warunków fizycznych.

Kolejne do kupienia jest odpowiednie ubranie - jest w sumie ze względów higienicznych rzecz, którą koniecznie trzeba mieć własną.

Podstawa to ciepła termiczna bielizna, która zapewni odpowiednia izolacje i odprowadzi wilgoć. Warstwa wierzchnia to kurtka i spodnie, które powinny być z wodo i wiatroodpornego materiału.

Dobrze jeśli zarówno kurtka jak i spodnie są ocieplane, bo szkoda by było schodzić ze stoku po piętnastu minutach z powodu zimna. Warto tez zainwestować w odpowiednie rękawiczki i czapkę, dzięki temu jazda na nartach będzie przyjemna, bo nie będziemy odczuwać chłodu. Dla własnego bezpieczeństwa warto też kupić kask a dla wygody kijki i gogle.

Dziecko na nartachJeśli na narty wybieramy się całą rodziną podobny zestaw kompletujemy dla dzieci tyle, że wypożyczony. Nie warto inwestować pieniędzy w sprzęt narciarski, bo dzieci szybko rosną i praktycznie co sezon musielibyśmy wymieniać całość.  Kupujemy kask, kurtkę i buty a całą resztę wypożyczamy. Musimy pamiętać, że w całej Unii Europejskiej kaski są obowiązkowe do 18 roku życia.

Na nartach zaczynają już jeździć dzieci 3-4 letnie i naukę jazdy na nich warto powierzyć zawodowcom, nawet jeśli uważamy, że nasze umiejętności są duże. Nauka z instruktorem zapewni systematyczność, pozwoli opanować prawidłową technikę i uniknąć złych nawyków.Wbrew pozorom dzieci są w stanie opanować sztukę jazdy na nartach o wiele szybciej niż dorośli. Praktycznie w każdym ośrodku narciarskim są tereny przeznaczoną na naukę jazdy dla dzieci. W szkółkach pracują zawodowi instruktorzy, którzy mają odpowiednie kwalifikacje, aby uczyć nasze dzieci a my w tym czasie możemy sami oddawać się szaleństwom na stoku.

2020 - zjazdowo.pl - Pozostając na stronie zgadzasz się nie wykorzystywanie plików Cookies.