background

Wyjazdy na narty

Najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Europie!
image1 image2 image3 image4 image5 image6

Harrachov

Harrachov to nieduże miasteczko w Czeskich Karkonoszach. Położenie w odległości 4 km od granicy z Polską a równocześnie obecność przejścia granicznego w Harrachov-Jakuszyce powoduje, że jest to niezwykle popularny wśród Polaków ośrodek narciarski. Jego popularność wzrosła poprzez sukcesy jako odniósł na obu skoczniach Adam Małysz. Rokrocznie jest organizowany w tej miejscowości puchar świata w skokach narciarskich i ściąga kibiców z całej Europy, ale zdecydowaną większość stanowią tam Polacy.

Sama miejscowość ma bardzo bogatą ofertę zarówno dla narciarzy jak i pozostałych odwiedzających. Między innymi można skorzystać z oferowanych w jednym z w wielu ośrodków SPA, w tym jako ciekawostka są kąpiele piwne. Dla najmłodszych poza oślą łączką narciarską, gospodarze przygotowali wiele placów zabaw bogato wyposażonych, tak aby uatrakcyjnić pobyt dla dzieci. Ponadto można uprawiać kolarstwo górskie, grę w kręgle, wspinaczkę na ściankach wspinaczkowych, tenis ziemny i wiele innych atrakcji. Warto wspomnieć także o torze do uprawiania jazdy bobslejami, niezwykły tor znajduje się zaledwie kilkuset metrów od centrum miejscowości.

Trasy narciarskie w Harrachowie
Harrachov to jednak przede wszystkim ośrodek sportów zimowych. Obecnie znajduje się tam jeden wyciąg oraz trzy kolejki linowe. Natomiast zjazd można realizować po nartostradach o wszystkich poziomach trudności. Łączna długość wszystkich nartostrad to ponad 7 km. Właściciele wszystkich nartostrady znajdujących się w Harrachowie dbają o zachowanie najwyższych standardów, dlatego zaopatrzone są one w nowoczesny system sztucznego naśnieżania. Dzięki temu oraz systematycznemu niebrakowaniu tras wydłużono okres działania aż do pięciu miesięcy w roku. Co istotne wszystkie szlaki narciarskie dostępne są również dla snowboardzistów, mogą oni również korzystać z wszystkich kolejek linowych i wyciągów. Poza tym w Harrachowie znajduje się wiele małych wyciągów i dobrze przygotowanych prywatnych stoków udostępnianych w sezonie dla narciarzy.

Trasa zjazdowa Czerwona I ma długość 1640 m. Po wjechaniu na szczyt kolejką linową oznaczoną Alfa należy udać się w lewą stronę tam znajdziemy początek tej trasy. Jej koniec znajduje się tuż obok dolnej stacji kolejki linowej Alfa w Rýžoviště. Stopień trudności oceniany na: średnio trudna. Polecana dla narciarzy zaawansowanych, posiadających większy staż. Trasa o średniej długości wymagająca poza kondycją odpowiedniej techniki jazdy. Zbiera pozytywne oceny wśród narciarzy.

Trasa Niebieska o długości 2200 m uznawana za trasę turystyczną. Jest to najdłuższa, ale równocześnie najłagodniejsza w swoim przebiegi nartostrada w Harrachovie. Polecana jest dla początkujących, mniej sprawnych lub posiadających mniej doświadczenia narciarzy. Świetnie się sprawdza dla ludzi stających na deskach po długiej przerwie (kilka lat) lub rodzin z dziećmi. Ważne aby pamiętać, że w dolnej części łączy się z nartostradą Czerwoną I w Rýžovištiu. W tym miejscu jest nieco wzmożony ruch szczególnie w pogodne weekendy.

Trasa Czarna ma długość 1250 m jest dość wymagająca nawet dla zaawansowanych narciarzy. Najkrótsza przy zachowaniu podobnego spadku co Czerwona I i Niebieska. Powoduje to, że trasa ta jest bardzo stroma i zarazem niezwykle wymagająca. Swój początek ma umiejscowiony dokładnie z prawej strony stacji szczytowej kolejki linowej Alfa. Natomiast jej koniec znajduje się obok dolnej stacji tej samej kolejki linowej w Rýžoviště. Przeznaczona jest dla narciarzy zaawansowanych i ze sporym doświadczeniem. Często występują na niej odsłonięte oblodzone fragmenty. Sporadycznie pojawiają się muldy.

Trasa Czerwona II ma dlugość 1850 m, aby cieszyć się jazdą po tej trasie należy udać się na Čertovą horę. Drugi jej koniec sięga centrum miasta a dokładnie znajduje się tuż przy dolnej stacji kolejki linowej Delta. Charakteryzuje się niebanalnym i ciekawym przebiegiem. W trakcie zjazdu można podziwiać panoramę Gór Izerskich, Ještěd oraz widok na samo miasto Harrachov. Te dwie cechy oraz duża różnorodność stoku powodują, że jest to najbardziej lubiana nartostrada w Harrachovie. Dzięki temu, że w górnej części ma łagodny przebieg pozwala się dobrze rozgrzać, aby wykorzystać to w dolnej części zachęcającej do ostrzejszej jazdy. Po czym w końcowym odcinku ponownie mamy łagodny odprężający profil. W okolicy Harrachova znajduje się wiele mniejszych i większych stoków wraz z obsługującymi je wyciągami. Są one doskonałym uzupełnieniem dla dużych nartostrad. Na terenie Harachova obowiązują skipassy wydawane przez firmę Skiare.

2020 - zjazdowo.pl - Pozostając na stronie zgadzasz się nie wykorzystywanie plików Cookies.